Καθημερινές ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: Γερμανία 1-1 Ισπανία «ζωντανά» προκριματικά

ByGreeceit.gr

Νοέ 28, 2022

Ο 29χρονος επιθετικός της Βέρντερ Βρέμης, Niklas Hurkrug, συνεχίζει να εκπληρώνει το όνειρό του για την πρόκριση στο νοκ άουτ της Γερμανίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Δεκατρία λεπτά μετά το ματς (μπήκε στη θέση του Μίλερ στο 70ο λεπτό), ο Σάιμον «εκτελέστηκε» στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου στο Αλ Μπαγιάτ για το τελικό 1-1 κόντρα στην Ισπανία. «έγραψε» το « στο Alcor.

Τι σημαίνει αυτό το αποτέλεσμα αφού η Κόστα Ρίκα κέρδισε την Ιαπωνία με 1-0;Η Ισπανία προηγείται της υπόλοιπης ομάδας με έναν βαθμό. Με τον «Furious Rocha» να προηγείται με 4, αρκεί μια ισοπαλία στον τελευταίο αγώνα με την Ιαπωνία για να περάσει.

Ο άλλος αγώνας του ομίλου, Γερμανία εναντίον Κόστα Ρίκα, θα είναι ο «Τελικός». Η Nazionale έχασε από τους Blue Samurai και παρέμεινε στον 1 βαθμό, αλλά θέλει να πάρει 3 βαθμούς και να προκριθεί, κάτι που θα κρινόταν από τη διαφορά τερμάτων εάν η Ιαπωνία έπαιρνε 1 βαθμό από την Ισπανία.

Το ντέρμπι του Ομίλου 5 προκάλεσε μεγάλο ενδιαφέρον ακόμη και πριν ξεκινήσει, ειδικά μετά τη νίκη της Κόστα Ρίκα επί της Ιαπωνίας. Η Γερμανία στην τελευταία θέση του ομίλου, με μηδέν βαθμούς μετά την ήττα της πρεμιέρας από τους «Μπλε Σαμουράι», δεν είχε άλλη επιλογή από το να πάρει «τρεις βαθμούς» απέναντι στον «έξαλλο Ρότσα, που βολεύτηκε». Και στο πρώτο τους ματς με την Κόστα Ρίκα αναδείχθηκε ισόπαλη μετά το 7-0.

Ο αγώνας έγινε σε πολύ γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με τον Ισπανό να «αγγίζει» το γκολ στο 7ο λεπτό και αφού ο Γκάμπι και ο Πέντρι συνεργάστηκαν έξω από τη γερμανική περιοχή, ο Όλμο πήρε την πάσα και κάτι να σκεφτεί. να ακουμπήσει την μπάλα τόσο όσο για να τη στείλει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο διεθνής τερματοφύλακας πραγματοποίησε σήμερα την 18η του εμφάνιση σε Μουντιάλ, ισοφαρίζοντας τους Taffarel και Meyer για τις περισσότερες εμφανίσεις τερματοφύλακα σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ένα λάθος του Σάιμον στο 25ο λεπτό είδε τη μπάλα να φτάνει στον Γκνάμπρι στο ύψος της περιοχής, αλλά το τελείωμα του επιθετικού της Μπάγερν δεν ήταν και το καλύτερο (άουτ). Ανάλογο λάθος του Νόιερ έβαλε σε θέση βολής τον Τόρες δύο λεπτά αργότερα, το σουτ του οποίου βρήκε το πόδι του αμυντικού και κατέληξε στην αγκαλιά του Γερμανού τερματοφύλακα.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι «πάντσερ» άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά από φάουλ του Λίντινγκερ, αλλά το γκολ δεν μέτρησε.

Η Γερμανία μπήκε πιο αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσε πολύ τους Ισπανούς, οι οποίοι «έπαιξαν με τη φωτιά» και έκαναν επικίνδυνες πάσες στη δική τους περιοχή.

Σε μία από αυτές τις περιπτώσεις δεν έγινε σχεδόν καμία ζημιά μετά από λάθος μεταφορά του Σάιμον στο 56ο λεπτό. Ο Γερμανός έκλεψε την μπάλα και ο Γκούτγκαν την πάσαρε στον Κίμιχ.

Και με το ‘Manschaft’ να πηγαίνει κόντρα στη ροή του αγώνα με σουτ στο τέρμα, οι Ίβηρες σκόραραν στο 62′ όταν ο Alvaro Morata πέτυχε ένα τέλειο γκολ από ασίστ της Alba. Ο επιθετικός της Γιουβέντους χρειάστηκε οκτώ λεπτά για να πετύχει το 29ο του γκολ στην 58η εμφάνισή του με την εθνική ομάδα της χώρας του.

Η Γερμανία «έπαιξε σκραπ» στο υπόλοιπο του αγώνα και «άγγιξε» την ισοφάριση στο 73ο λεπτό.

Τέλος, ένα βολέ του Furkrug, ο οποίος ισοφάρισε για τη γερμανική ομάδα στο 83′ και αντικαταστάθηκε στο 70′, ήταν το γκολ που σημείωσε για να «ζήσει» η ομάδα του στον αγώνα των προκριματικών.

Σύνταγμα:

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Άλμπα (82′ Μπάλντε), Λαπόρτε, Ρόντρι, Καρβαχάλ, Μπουσκέτς, Γκάμπι (66′ Νίκο Γουίλιαμς), Πέντρι, Όλμο, Τόρες (54′ Μοράτα), Ασένσιο (66′ Κόκε).

Γερμανία (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Κόλερ (70′ Κλόστερμαν), Ρίντιγκερ, Ζιλ, Ράουμ (87′ Σλάτερμπεργκ), Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι (85′ Χόφμαν), Μίλερ (70′ Φουρκρούγκ), Γκίντογκαν (70′). Min Thanh) ., Μουσιάρα